GJINI RANIZ

Mbi “saktesine” e Prof. Bejkos dhe te tjereve

NGA RAMIZ GJINI,New Jork Na mbyti kjo “saktesia” me te cilen thuhen te pavertetat, perqeshen reagimet, intrigohen zhvillimet; “saktesia”, qe del nga mendjet e aberruara, te shitura e te perbaltura; “saktesia” qe buron nga profesori, kryetari, deputeti, shefi, poeti, bosi, eksperti, djalli e laneti, por kurre nga NJERIU. Na mbyti “saktesia” me te cilen thuret…

AGRON TUFA

Kërcënohet shkrimtari Agron TUFA

Agron Tufa, duke pershendetur Ditet e Letersise ne Michigan, TETOR 2016 Shkrimtari i mirënjohur Agron Tufa është kërcënuar me jetë nga një person anonim. Kërcënimi i ka ardhur atij në faqen në Facebook.Vetë tufa është shprehur se mbrëmë ka marrë një kërcënim në Facebook.“Mbrëmë mora një kërcënim në Facebook. Kërcënimi kishte të bënte me deklaratat…

MEGI NDOKAJ

Dance – the art of plastic beauty

-Megi Ndokaj As a freshly graduated dancer and by already knowing the difficulties of this art, I often imagine the difficult road followed by the Albanian artists to promote and give the ballet the dignity it enjoys today.

DARKA1

Një darkë për të ndihmuar TV Boin-in

Pjetër Jaku Aktivisti, biznesmeni dhe bujari malësor Marash Nucullaj, në mbrëmjen e datës 2 Mars 2017, kishte thirrur një darkë fondesh në ndihmë të të vetmit TV shqip ne trojet shqiptare në Mal të Zi, “TV Boin”, në Restorantin e tij të njohur “Johnny’s Grill on the Lake” ne Bellevile, MI

Beqir S

Pse nuk më lanë Vatranët, të flisja edhe unë!?…

  Shkruan Beqir SINA Ky sqarim vjen pas një “incidenti”, që ndodhi të Shtunën në Vatër….. Ndoshta ia vlen te diskutohet rasti Sina, pasi eshte nje rast i perseritur, ku Vatra eshte kthyer ( edhe pse pothuajse inekzistente), ne nje organizem qe “denon”, pikerisht ata qe i sherbejne komunitetit) Kuvendi

zef lleshi

PROMOVIM LIBRI

ME DATEN 26 SHKURT 2017, DITEN E DIELE, NE OREN 2:00 PM, NE SALLEN E AKTIVITETEVE TE KISHES ” ZOJA PAJTORE” BEHET PROMOVIMI I LIBIRT “ JAM PENGU I TOKES” TE GAZETARIT DHE KRIJUESIT TE NJOHUR, TASHME TE NDJERIT ZEF LLESHI. NEN KUJDESIN E FAMILJES LLESHI, LIBRI ESHTE PERGATITUR E BOTUAR NGA REVISTA KUVENDI DHE…