BLERTA HAXHIAJ

SHEFI I SHEFAVE

Shefi i shefave Nga Blerta Haxhiaj Distanca midis udhëheqësit dhe të udhëhequrit rriten vazhdimisht duke vendosur gishtin mbi kontradiktat flagrante të cilat ekziston në partitë e pjekura, midis deklaratave demokratike dhe qëllimet

hysen ibrahimi

NJË PLATFORMË POLITIKE SHQIPTARE – Reagim-

NJË PLATFORMË POLITIKE SHQIPTARE  TË PËRBASHKËT NË EVROPËN JUGLINDORE KARRSHI POLITIKËS SLLAVE NË KËTË REGJION  Reagim nga Hysen Ibrahimi Suedi/Stockholm, 20.09.2017 Sipas presidentit të Serbisë Aleksandar Vuçiq, i cili deklaroi sot në Nju-Jork, se presidenti Amerikan Donald Trump ka pranuar ftesën e tij që të vizitojë Serbinë, duke  ”sqaruar” në detaje, gjëja se është e…

Pse mbahen bashkë me të burgosur ordinerë edhe Luftëtarët Shqipëtar në burgjet e Republikës së Kosovës!

Nga Skender Jashari Gjatë qëndrimit tim prej  16 tetor 2012 deri më 31 qershor 2016, në  burgjet  e Republikës së Kosovës si i burgosur  politik, i   arrestuar, akuzuar, gjykuar dhe  dënuar politikisht   përmes  Fraksionit politiko-kriminal të EULEX-it, me  porosi  dhe  shantazhim të   Serbisë( drejtuar  këtij  Fraksioni të 

DIOGUARDI JO

Është koha të tregohet e vërteta se çfarë Qeverie ka Kosova

Joseph J. DioGuardi 06 July 2017 Udhëtimi im i parë në Kosovë ishte në nëntor të vitit 1989 për të sfiduar Sllobodan Millosheviqin rreth okupimit brutal ushtarak të Kosovës në marsin paraprak dhe për t’i takuar gazetarët dhe aktivistët e të Drejtave të Njeriut (Zenun Çelajn, Zekeria Canan dhe të tjerët) fshehurazi në shtëpitë e…

ALBINA DEDA7

Edhe ti Preç?! (Reagim)

Albina Deda Gjoci, deputete   Prej kohesh kam demonstruar qendrimin tim qytetare si demokrate kunder zerave brenda PD-se qe mllefuan pa pushim kunder lidershipit Basha duke shfrytezuar nje kontekst politik e njerezor i cili i ka sjelle jo pak kosto forces politike ku me deshire e idealizem kemi aderuar.

Basha a

Gara e kadetëve

Nga Gëzim Basha* Editor i Revistes Kuvendi Grupimi kundër Lulzim Bashës, të shokuar nga mbyllja e beftë e misionit të tyre në PD, refuzon ta kuptojë se çdo fillim ka një fund. Kiameti i tyre personal nuk është kataklizmë për PD-në nga që, kudo dhe kohë pas kohe, elitat ndërrohen përmes një procesi cerebral, kryesisht…

BASHA, TE MOS E KONSIDEROJE DOREHEQJEN!

KRYETARI MISIONAR BASHA, NË KËTO KUSHTE, TË MOS E KONSIDEROJË AKTIN E DORËHEQJES SË TIJ   Dr. Albina Deda, deputete e PD   Rezultatet dhe projeksionet e deritanishme e nxjerrin PD-në në një situatë të papritur, aspak të merituar, që si mua çdo demokrat e hidhërojnë deri në shok. Përpara se të jap opinionin tim të…