ESAD GJONBALAJ

A plaket Diaspora dhe atdhetaria e saj?

Esad Gjonbalaj   A plaket Diaspora dhe atdhetaria e saj?   Gjatë aktiviteteve në komunitet si përkujtime të figurave dhe personaliteteve apo manifestime të datave historike të kombit shqiptar gjithnjë e më shumë shohim  figura dhe pjesëmarrës të njëjtë dhe me një pjesëmarrje të ulet te Diasporës në këto aktivitete.

FILI.V

NJË TRADITË E BUKUR

Programi fëmijëve të shkollës shqipe “Gjuha Jonë”   Vlash Fili, Filadelfia   Është bërë traditë tashmë, në shkollën shqipe “Gjuha Jonë”, në Filadelfia, që dy herë në vit, në përfundim të gjysmës së parë të vitit shkollor, në prag të festive të fundvitit, Krishtlindjeve dhe Vitit të Ri,

NDUE OROSHI

Shoqata” Trojet e Arbrit” uron Festën e Krishtlindjeve

Shoqata” Trojet e Arbrit” uron Festën e Krishtlindjeve gjithë shqiptarëve katolikë anë e kënd Trojeve Arbërore Shoqata e Intelektualëve Gjithshqiptarë “Trojet e Arbrit “me rastin e Festës së Krishtlindjeve të gjithë shqiptarëve katolikë anë e kënd trojeve tona arbërore i uron Festën e Krishtlindjeve! Urojmë që këtë festë të madhe të identitetit tonë Evropian ta…

ARTA GURI

Perkujtohet Dita e Flamurit te Athine

Nga Arta Guri, Korespodente e Kuvendit ne Greqi Me rastin e festës së flamurit tonë kombëtar, me daten 28 Nentor 2017, ne Novus City Hotel- Athine,  Ambasada Shqiptare në Greqi dhe ambasadorja Znj, Adriana Hobdari shtruan një darkë, ku morën pjesë shqiptarë nga të gjitha qytetet e Greqisë,

Paulini

“Quo Vadis” ?!…

Reagim nga Mjeshtri Paul Palushi ( Mbajtes i Urdherit ” Naim Frasheri” te Klasit te Pare ) Dje, me 28 Nentor 2017 ne mengjes isha duke shkembyer mesazhet urimi me miqte e Facebook-ut me rastin e Festes me te madhe te Kombit Shqiptar, Shpalljen e Pavarsise 105 vjet me pare ose siq quhet ne gjuhen…