katedralja e prishtines

KATEDRALJA E RE “NËNË TEREZA” E PRISHTINËS

KATEDRALJA E RE “NËNË TEREZA” E PRISHTINËS NDUE DEDAJ   Prishtina iu shtohet qyteteve të tjera shqiptare me katedrale, si Tirana, Shkodra, Tivari, Durrësi, Lezha, Rrësheni dhe kjo është një ngjarje për Kosovën. Është në muret e saj dhe historia e vjetër që nuk është shuar, paçka gërmadhave të kohëve deri te ato të krijuara…

Nikolle Skana

NIKOLLË SKANA, INXHINIERI QË SFIDOI DIKTATURËN

NIKOLLË SKANA, INXHINIERI QË SFIDOI DIKTATURËN  – Profili i një disidenti të pavlerësuar – Ing. MARK ZEFI, Piacenza, Itali Ndërsa koha ndjek sensin e së ardhmes, kujtesa rikthehet herë mbas here nëpër skutat e së shkuarës, ashtu siç shfletojmë një, dy apo disa herë një libër që kemi lexuar kohë më parë, duke riprodhuar ngjarje,…

DEDAJ NDUE,1

CIKEL SHKRIMESH NGA NDUE DEDAJ

*Famullia e Gomsiqes, Selia e “ Kanunit” te Gjeçovit *Jehona e Lugut te Drinit *A po bien muranat e Ballkanit?   FAMULLIA E GOMSIQES, SELIA E “KANUNIT” TË GJEÇOVIT NDUE DEDAJ Gjeçovi ishte modeli i dijetarit shqiptar që rroi e veproi në provincë. Nëse shumë nga dijetarët e kohës merreshin me punë shkencore në

ramiz Lushaj 1

SHKOLLA SHQIPE E HOTIT

Ramiz LUSHAJ  1. Ma e para shkollë fillore në krahinën e Plavë-Gucisë shenjohet më 1854 në fshatin Velika, në kohën e princit malazez Danilo I, pothuaj një çerek shekulli para Lidhjes Shqiptare të Prizrenit.

DEDAJ QAF SH

QAFË SHTAMA E TURIZMIT TE PANJOHUR

Ndue Dedaj Në vitet ’30 të shekullit të kaluar një kamion bënte çdo ditë vajtje – ardhje rrugën Tiranë – Qafë Shtamë, për të sjellë uji për familjen mbretërore dhe kroi i famshëm mes pishash shtatlarta mbante emrin “Kroi i Nanës Mbretneshë”, më shumë se një mijë metra mbi nivelin e detit.

DEDAJ NDUE,1

GJITHË SHQIPTARËT – “QYETARË NDERI”

NDUE DEDAJ   Ashtu siç po ndodh, në këtë kohë fort të etur për lavdi vetjake dhe fisi, kur të gjithë janë ngritur në këmbë për të përlarë sa më shumë tituj nderi nga bashkitë, ndoshta duhet bërë një ligj ku të gjithë shqiptarët pa dallim krahine,

BERATI

BERATI- REPUBLIKA E RE -MIREQENIE

Nga Agim Xh.Dëshnica            Vështrim Panaromik Berati,qyteti liridashës i atdhetarëve të Pavarësisë  Kombëtare,si Jorgji Bab DudKarbunara, Ilias Vrioni, Sami Vrioni, Dhimitër Tutulani, Ferit Vokopola, krenohet me bukurinë e lashtë