Poezi nga Mimoza Milo Rusa

MOZA RUSOMimoza Milo Rusa vjen te  KUVENDI,  me një cikël poetik modest, të cilat më së shumëti janë vetëm mbresat e saj të shprehura ndryshe nga  shënimet në një ditar, por që e ngacmojnë vazhdimisht, për të thënë dicka në formën e artit.  E pyetur nga Kuvendi, ja ç’na thotë Moza, që tani jeton e punon në Durrës:

Jam lindur dhe rritur në fshatin Zhepë të Përmetit. Kam pasur një fëmijëri të lumtur me dy prindër të mrekullueshëm, që kanë ndikur shumë në jetën dhe formimin tim, pa përdorur shumë këshilla, si dhe në një rreth shoqëror e të afërm, gjithashtu model. Në një  vend të tillë, i cili veçëse njerëzor, ishte dhe shumë poetik,  shumë frymëzues, fillova të hedh mendime, tek-tuk, në formë të vargjeve, por të pakonsoliduara në poezi, të cilat ende i ruaj dhe, sa herë i shoh më frymëzojnë, duke më sjellur kujtime të paharrueshme. Rinia ime kaloi si në përrallë, ku nata dhe dita, pranvera dhe dimri ia linin vendin njëra-tjetrës, aq shpejt, sa nuk merret me mend. Ku është Zhepa sot dhe ku jemi ne? Pothuajse në të gjitha skajet e botes! Zepa jeton e vetmuar, ku vetëm retë e puthin tokën, ku vetëm dielli e mban ende gjallë. Si një teatër i vendosur në gji të një mali të lartë na prêt vazhdimisht, e ne shumë rrallë e vizitojmë.

MOZA RUSO 1

 

Shoqes  time

 

Ti je zemra ime..

Je  dita

Ku nata s’ka vend

je  moter,

si diell qe token ngroh,

e urtë si hënë

që naten e bën ditë

duke m’i dhënë mua

gjithë lumturitë!

 

 

 Si lule

 

Kam një emër me lulet

Mimoza si unë

ka dhe shumë të tjera

Nuk thuhet kot:

Me një lule nuk vjen

Pranvera!

Mimoza, luja e parë e një stine

Që u ve emrin gjithë dashurive!

 

Lumturinë e meritojnë të gjithë

 

Vitet le pas me ulje me ngritje

I marrw me vete ngado qw shkoj

Gwzimin dhe lotwt i ruaj brenda vetes

Si pasurinw time tw pwrhershme

Jetwn e dua,

Ajo wshtw e bukur pwr kwdo

Pwr ta merituar lumturinw

Tw  shkuaren kurrw

Mos e harro!

 

 

Dhuratë nga vjehrra 

 
Te thuash e lumtur është pak ..

Lot, gezim,ndoshta dhe trishtim

sot mora një dhuratë,

që preku lotin tim!

Një palë vëthë nga vjehrra

Në ditelindjen time

Njëzet e tri vite bashkë

Si një femijë i lumtur

Ne prehrin e saj rashë.

Janë pak, bija ime

Janë pak!

U përkula, e përqafova,

E putha

Bashkëudhëtaren time,

Që e thërras nënë,

Me premtimin e vetëm

Tek qendroja në këmbë:

Do të shërbejë gjithëmonë,

Si të  kisha thënë!

 

 

Mirmengjes!

  

Ju uroj një të djelë të bukur

dhe pse është shumë  ftoht …
Mbas një nate të sertë

vjen një mesditë e ngrohtë

dielli thyen  errësiren

shtrinë rrezet të na përqaf!

Mbas një dimri të acartë

vjen pranvera e nxehtë

vijnë ditë-netët e nxehta;

pa i shijuar të gjitha stinët,

ç’kuptim do kish jeta?!

 

 

QETESINE E EMBEL IA PRISHI

 

Ne heshtje bregu detin shikonte,

Mermerimen fshehur ia degjonte,

Befas dallga fort e goditi,

Qetesine e embel bregut ia prishi!

U coptua dallga,u fsheh trishtuar,

Ne fund te detit e pergjysmuar!

Bregu, perseri detin veshtronte,

Kerkonte gjysmen qe i mungonte!

 

 

JEMI RITUR

 

Koha vrapoj e jemi rritur,

A thua kohen duam ta ndalojme?!

Kapur fort ne lekuren e viteve,

Stacionin e paqes kerkojme!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *